Ekran değişimi için ne tercih etmeliyim

türkçe kısım ve ingilizce kısım bulunmaktadır.

you can my question in english, down below…

telefonu 1 seneyi aşkın bir süredir ekranı kırık halde sıkıntısız kullanıyorum. estetik açısından da pek bir endişem yok açıkçası. son birkaç haftadır cam parçaları düşmeye başladı ve dokunmatik panel görünür durumda. her ne kadar kırılmaz ekranın ardında olsa da telefonun su geçirmezliğini etkileyeceğini düşünüyorum ve ekranı değiştirmeye karar verdim. sorum ise şu:

revizyon ekran yapılıyormuş diye duydum. benim de telefonumun dokunmatiği çalıştığından kendi ekranına revizyon işlemi yapılabilir mi yani sadece ön camı değiştirilebilir mi? boşu boşuna kaynak harcamak istemiyorum.

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…

I’m using that phone with broken screen over a year with definitely no problem . I don’t care about the aesthetics at all. last week I’d got trouble with broken glasses are falling apart. The touch screen is visible now and I am worring about the water resistance of the phone and so after a very long year (for the phone itself ,at least) i decided to change the screen so there is my question:

I’ve heard about revision screens and thought like my phone’s touch scrren works perfectly so can i apply this process (i have no idea how it works but i trust my skills)to the phone’s original screen. I mean, can I change only the front glass of the screen? I don’t wanna use sources unnecessarily.

thanks for your answers and I appreciate your help. sorry for my england

Beantwoord deze vraag Dit probleem heb ik ook

Is dit een goede vraag?

Score 0
Voeg een opmerking toe